20 Ekim 2018 Cumartesi

YouTube'de "Kişisel Gelişim Videoları ve Kitaplarına Yorumlar"

Blog dünyasında özellikli bir alanda üretilen yazılardan oluşan blog sayfalarına "Niş Blog" tanımlaması yapılıyor. Daldan dala atlamak haklı olarak okuyucunun hoşuna gitmeyebiliyor. 

Ben de blogumun bu niş yapısını bozmadan, yoğun bakımla ilgili her şeyi burada paylaşmaya devam ederken, paramedikal birikimlerimi, ilgilerimi, hayata bakışımı aktarabilmek adına ihtiyaç hissettim. Bu ihtiyacımı karşılamak için bir You Tube kanalı açmaya karar verdim. 


 Yıllardır kişisel gelişim kitapları okur, videoları seyrederim. Hatta son dönemlerde eşim duymasın maaşımın neredeyse %10'nunu kitaplara verir oldum. 

Hatta bir ara eşim “okuyup durma şunları başımıza ne geldiyse bu kitaplar yüzünden geldi!” zaten diye çemkirmeye bile başlamıştı. 

Kadın haklı o son kitabı okumayacaktım :) 
Yeni evlenmişiz ben özel bir hastanede iyi bir maaşla çalışıyorum. Kitabın adını hatırlarsam, söyleyeyim okumayın! Öyle gaza getirdi ki beni üç ay içinde istifa edip iç hastalıkları uzmanı olarak muayenehane açmaya karar verdim. 

Her şeyin en güzeli özene bezene mobilya gezmeler, medikal malzemeler, ultrasonundan, mikroskobuna kadar.  Hala fotoğraflara baktıkça içim cız eder. 


Siz siz olun muayenehane açmayın diyorum ama bu konuda birkaç kitap okuyup girişin bu işe. 

Neyse sekiz ay kadar çalıştırdım, işler yoluna girmeye başlamıştı ki hayır diyemeyeceğim kadar cazip bir fırsat çıkınca karşıma kapattım. Bu hikayeler çok ben de bir ara anlatayım.

Sonra bir kitap daha geçti elime, diyor ki "ticarete atılacak sanız, ilk bir yıl sizi rahatlıkla idame ettirecek kadar gelire sahip olun" yani Türkçesi karın tokluğuna razı olun diyor, demekle de kalmıyor yapılan ilk girişimlerin sadece %30'u ilk seferinde başarıya ulaşır, ikinci deneme de ise aynı alandaki girişimlerin %70'i başarıya ulaşırmış. Yani ilk seferi bir ısınma gibi düşünebilirsiniz.Ancak ilk seferinde başaramayan bu %70'lik grunbun da %90'ı bi daha hiç denemezmiş. Ne kadar acı değil mi demek ki vazgeçmemek gerek. Üçüncü sefere bir şey diyemeyeceğim. 

Nereden geldik buraya sadede gelirsek “kişisel gelişim tehlikeli olabilir, dikkatli yaklaşın” sonra yok ben duymadım dı bilmiyomdu olmasın. Gaza gelip te beni şuçlamayasınız diye bir giriş yapmak istedim. 

Şaka bir yana okurken, izlerken keyif aldığım girişimcilik ve kişisel gelişim konularında üretilen içeriklere kısa yorumlar yaptığım YouTube sayfamı takip etmek isteseniz diye buraya bir bağlantı yerleştiriyorum. Bugün izlerken çok keyif aldığım, kendimden bir şeyler bulduğum bir video ile başlamak istedim (https://bit.ly/2PbLcQu).

Kalın sağlıcakla.